Mapa Slovenska

Banská Bystrica

Mesto situované v malebnom údolí pod vrchom Urpín je kultúrnym a hospodárskym centrom stredného Slovenska, tak ako aj centrom niektorých celoslovenských inštitúcií.

V minulosti ako slobodné kráľovské mesto malo právo ťažby zlata,striebra a iných kovov.

Najväčší rozmach mesto dosiahlo koncom 15.a začiatkom 16. storočia.

V 18. storočí sa zmenila štruktúra hospodárstva Banskej Bystrice. Dobývanie medenej rudy vystriedala ťažba a spracovanie železnej rudy.

Počas II. Svetovej vojny, v auguste 1944 mesto bolo centrom najväčšieho celonárodného povstania proti fašizmu- Slovenského národného povstania. Toto obdobie pripomína pamätník SNP . ktorý dodnes slúži ako múzeum dokumentujúce túto udalosť.

Pýchou Banskej Bystrice je ústredné Námestie SNP pretvorené na pešiu zónu s neopakovateľnou atmosférou. Najkrajší pohľad na námestie je z Hodinovej veže, ktorá bola postavená v 16. storočí ako súčasť mestskej väznice.

Početné kultúrno-historcké pamiatky v historickom centre mesta sú obohnané mestským múrom so zachovanými baštami. Bývalému mestskému hradu so správnymi a sakrálnymi budovami dominuje románsky farský kostol Panny Márie s hodnotným barokovým interiérom, z ktorého najcennejší je oltár sv Barbory- patrónky baníkov, od Majstra Pavla z Levoče.

Z ostatných pamiatok hradného komplexu zaujme Kostol sv. Kríža-pôvodne gotická radnica, Matejov dom z ktorého sa kontrolovala banská činnosť a stará radnica.

Najkrajšou budovou je Thurzov dom s renesančnou atikou a sgrafitovou fasádou, v ktorom sídli Stredoslovenské múzeum.

Kontakt

SUNWAY H.T., spol. s r.o.

Záborského 42, Bratislava 831 03

+421 02 456 789

info@sunwayht.sk

Nájdite nás na mape

Kontaktný formulár

Ak potrebujete viac informácií, kľudne sa na nás obráťte. Radi Vám pošleme detailné informácie o našich ponukách a spolupráci.